Historia Bursy

HISTORIA BURSY

Przez blisko 20 lat młodzież dawnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej marzyła o nowym budynku internatu. Warunki życia w internacie mieszczącym się w budynkach (barakach) przy ulicy Niezłomnych były bardzo ciężkie. Na sali mieszkało po 15 wychowanków, ogrzewane były węglem, brak było bieżącej ciepłej wody. Warunki życia w starym internacie najlepiej chyba ilustrują fotografie.

Pomimo usilnych starań dyrekcji szkoły budowę nowego budynku internatu rozpoczęto dopiero wiosną 1972r. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali chwili, gdy można będzie przenieść się do nowego budynku, którego mury z każdym dniem rosły coraz bardziej.

Planowany termin oddania internatu do użytku, począwszy od 20 VIII 1973r. przedłużał się w nieskończoność. Dopiero 4 X 1973r. nastąpiło ostateczne przekazanie budynku w władanie młodzieży. Po raz pierwszy nasz internat trafił na łamy gazet w listopadzie 1973r. Niestety, treść artykułu była negatywna dla wykonawcy inwestycji ,,Niżańskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego”.

.

Mówiąc o budowie nowego internatu nie sposób pominąć osobistego wkładu i zaangażowania w sprawę budowy dyrektora Zasadniczej Szkoły Zawodowej mgr Michała Miki. Głównie dzięki jego staraniom możemy mieszkać w nowym internacie. W pracach wykończeniowych przy budynku internatu nie zabrakło także czynu społecznego młodzieży. Wychowankowie internatu już Zespołu Szkół Zawodowych w Stalowej Woli  przepracowali społecznie blisko 800 godzin.

Dzień 15 X 1973 był najbardziej radosnym dniem w dotychczasowej historii internatu. Młodzież zamieszkała w nowym budynku.

Od 01.09.2007r. powstał Zespół Placówek Oświatowo- Wychowawczych. W jego skład wchodzą Bursa Międzyszkolna i Szkolne Schronisko Młodzieżowe. 

Rok 2011. Powiat Stalowowolski zakończył kompleksową termomodernizację czyli ocieplenie obiektu bursy. Projekt był realizowany w sześciu etapach, w ramach których obiekt został docieplony, wyposażony w nową stolarkę okienną i drzwiową oraz wymienione zostały w nim instalacje C.O. Odświeżona elewacja bursy stała się nie tylko obiektem reprezentacyjnym ze względu na swój wygląd, ale przede wszystkim przyniesie korzyści związane ze zmniejszeniem opłat za energię cieplną nawet o 30%. Obiekt był w złym stanie technicznym. 

W roku 2020 i 2021  przeprowadzone zostały remonty pomieszczeń sanitarnych na II i III piętrze budynku Zespołu Placówek Oświatowo- Wychowawczych w Stalowej Woli. W pierwszej kolejności wykonane zostały roboty rozbiórkowe, w tym m.in. demontaż stolarki drzwiowej i urządzeń sanitarnych, skucie płytek na ścianach i posadzce, demontaże instalacji wodno- kanalizacyjnej i elektrycznej. W kolejnym etapie prac zostały położone nowe instalacje, wykonane ścianki działkowe, tynki i wylewki. Następnie zostały położone płytki na podłodze i okładziny na ścianach oraz  prace malarskie.
Dzięki kompleksowej modernizacji, wychowankowie mogą korzystać z nowych i nowocześnie wyposażonych łazienek na miarę XXI wieku.

W ramach zaplanowanych inwestycji przez powiat stalowowolski,  w roku 2021 powstała siłownia terenowa przy Zespole Placówek Oświatowo Wychowawczych w Stalowej Woli. Została wyposażona w następujące elementy: drążek + poręcze, drabinka + podciąg nóg, wioślarz + narty, rower + jeździec,  prostownik + ławeczka,  motyl + pajacyk, biegacz + orbitrek,  wyciąg + krzesło, twister + surfer. Ponadto przy bursie pojawiły się stół do tenisa stołowego, ławki parkowe, kosze na śmieci, stojak na rowery oraz tablica informacyjna.